In Catalonië werden zopas verkiezingen gehouden voor het regionale Catalaanse parlement.

Bij de linkse voorstanders van Catalaanse onafhankelijkheid deed de lijst van de ook in Vlaanderen bekende Carlos Puigdemont, Cat-Junts, het andermaal zeer goed met 35 zetels, een winst van 3. Maar die andere partij voor onafhankelijkheid, ECR, werd afgestraft en haalde slechts 20 zetels, een verlies van maar liefst 13. De linkse voorstanders van onafhankelijkheid deden het daardoor gezamenlijk niet goed, en hebben geen meerderheid meer: niet in stemmen, en niet in zetels.

Carlos Puigdemont (rechts) bij een bezoek aan Geert Bourgeois (links)

De twee traditionele partijen van Spanje deden het deze keer ook in Catalonië goed: de centrumrechtse Partido Popular (PP) gaat van 3 naar 15 zetels, de socialistische partij PSC-PSOE van 33 naar 42.

De vraag is nu hoe de volgende coalitie in de regio Catalonië eruit zal zien; daarvoor zijn 68 zetels nodig in het regionale parlement van 135 zetels. Een coalitie PSC-PSOE met Puigdemont lijkt voor de hand te liggen, omdat Puigdemont momenteel de hele Spaanse regering met de socialisten overeind houdt. In ruil eist hij het Presidentschap van Catalonië op. Of de socialisten die prijs willen geven valt af te wachten.

De rechtse nationalistische en Spaansgezinde partij VOX, fors gekant tegen onafhankelijkheid, zal opnieuw in het Catalaanse parlement vertegenwoordigd zijn met 11 zetels, evenveel als vorige keer.

Opmerkelijk feit is dat voor het eerst ook een rechtse nationalistische pro-onafhankelijkheidspartij in het Catalaanse parlement komt: Alianca Catalana, of Catalaanse Alliantie. Zij haalt bij haar eerste deelname 2 zetels. De partij wil Catalaanse onafhankelijkheid, maar ook een veel strenger immigratiebeleid. Partijvoorzitter is Silvia Orriols, die vorig jaar ook met meer dan 30% van de stemmen burgemeester werd van Ripoll, een stadje met 11000 inwoners gelegen diep in het binnenland, dicht bij de Franse grens.

Dit nieuws alleen dankzij jouw steun!

Help ons de leugens van de main stream media (MSM) te doorbreken. Geef ons 5 euro – of meer!

€ 5,00

Trending

Ontdek meer van ReactNieuws

Abonneer je nu om meer te lezen en toegang te krijgen tot het volledige archief.

Lees verder